18 Temmuz 2009 Cumartesi

mübah(mı)???


“İnternette her şey mübah”

Bu cümle bana ait değil,FFde bir feed altında ki tartışmada saf edildi ve benimde kafama fena halde takıldı.Yok yani,içimde kalınca canım sıkılıyor.Gerçekten öyle mi ,her şey mübah mı internette???

Mübah nedir bir kere bakalım…

Türkçe'de "yapılmasına izin verilen" manasında hem dinî hem de dinî olmayan şekilde kullanılmaktadır. ”(alıntı http://tr.wikipedia.org)

Tepkim interneti özgür bir alan olarak kullanmaya değil. Elbette gerçek hayatta olmadığımız kadar özgür hissedebiliriz kendimizi. Çünkü ulaşacağımız yerler sınırlı bile değil. Mesafe yok, her şey parmaklarının ucunda. Fikirlerini savun, söyleyeceklerini sakınmadan söyle, tepkini sonuna kadar dile getir.Bilgiye ulaş, bilgiyi kullan, bilgiyi yay...Yap bunların hepsini. Bunlar sana sadece internette mübah değil elbette. Muhatabını yüz yüze bulduğunda da mübah inanmayacaksın . Ama geldiğin noktada, internette söylediklerini yüz yüze geldiğinde söyleyemiyor, yaptıklarını yüz yüze yapamıyorsan ben buna sadece “ikiyüzlülük””korkaklık” “zayıf kişilik” gibi anlamlar yükleyebilirim ancak. Dürüst olmayan her şeyin karşısındayım, “en çok yalandan nefret ederim” cümlesini o yüzden laf olsun diye söylemem hiçbir zaman. Dürüst olmayan sözlere de davranışlara da karşıyım.

Eğer internet ortamının rahatlığı sende bir şeyleri değiştiriyorsa, kişiliğinden ödün veriyorsan, ortamın rehavetine kapılarak olmadığın birine dönüşüyorsan benim için bunun farklı bir açıklaması vardır. Ahlak polisi değilim, mahalle baskıcısı hiç değilim. Sadece gerçek hayat sanal alem ayırımına deli olanlardanım. Çok zor biliyorum. Her zaman kendin olabilmek, etkilenmemek sürü psikolojisinden, yanındakinden , ötendekinden, berindekinden, klavyenin ucundakinden. Sadece kendi olmaya çalışanlardanım , çabalamam bu yönde. Ne kadar başarılı olduğumun bile önemi yok. Neydi o laf…”safım belli”

Mübah olabileceklere dair birkaç örnek atalım aşağıya bakalım , neler olabilir görelim. Kadına dair olacak cinsiyet itibariyle:)

-Sevgilinin ,kocanın seni internette başka bir hatunla aldatması!!!(her yolunu herkes biliyor artık) mübah o halde…

-herifin birinin maillerle, iletilerle, yazılı sana ulaşabileceği her şeyle rahatsız etmesi, taciz etmesi, üzerinde baskı uygulaması, istemediğin şeylere zorlaması mübah ...

-Senin belki masumca açtığın web kamerasıyla senin görüntülerini!!! kaydetmesi, çoğaltması , yayması mübah …

-Birine her şekilde güvenmen , ama tamamen yalanlarla bezenmiş bir kişilikle seni kandırması mübah…

- Hakkında ileri geri beyanlar verilmesi, resmini cismini orda burada ifşa etmesi de mübah…

-Hakaret edilmesi, küfredilmesi, kişiliğin rencide edilmesi mübah…

-Sadece bir konuşma penceresinde konuştuğun ve yüzünü göremediğin için her türlü muhabbeti seninle yapabileceğine inanması birinin, ( bir erkek senin yanında küfür bile edemezken üstelik). Saygıdan uzak, sadece sanal kişilik olduğuna inandığı için fütursuzca ve seviyesizce davranması…seni ciddiye almaması...mübah bunların hepsi…

Örnekleri çoğaltmaya gerek var mı bilmiyorum ama söylemek istediğim şu; internet ve ya değil , mübah olan veya olmayan sizin belirleyeceğiniz şeylerdir.Kurallarınızı siz belirlersiniz elbette ama dengeyi bozmamak için hayatınızı bölmeyin derim. Artık her şey çok gerçek, internet ayırımı ise çok saçma. İki ayırım arasında ki uçurum arttıkça o uçurumdan düşme olasılığı da artıyor çünkü.

15 yorum:

 1. Bir insana saygı ve özen her yerde her şartta gösterilmelidir.

  YanıtlaSil
 2. ''Klavye delikanlısı'' diye bir terim vardı sanırım, senin bu yazıya uygun..
  Güzel yazı.Kutlarım :)

  YanıtlaSil
 3. tck da.. dolayısıyla da gerçek hayatta mübh olmayan.. tabiri diğerle suç sayılan her bişey siber dünyada da suç.. ha bissürü bişeyin mübahmış gibi görülüyor olması bence mağdurları hakkını aramamasından kaynaklanıyo.. misal alt komşum bana hakaret etse soluğu savcılıkta alabiliyorum ama burdaki hakaretleri görmezden gelebiliyorum.. sebep hakaret edenin kimliğinin bell olmaması kadar benim kimliğimim de belli olmaması bi yerde.. hiç kimseden hiç kimseye gelen boş beleş bi hakaret olarak serverların tozlu disklerinde kaybolup gitmesine göz yumuyoruz.. tabi bu da suçun cezasız kalması oluyo.. niyeti bozuklara cesaret veriyo.. lafın dönüp dolaşıp geldiği yer şu..

  asıcaksın bunlardan bi kaç tanesini taksim meydanında.. bak bi daha yapabiliyo mu götelekler..

  YanıtlaSil
 4. internetten birine aşık olunur mu yesari?

  YanıtlaSil
 5. mübah dini bir kavram bildiğimce ve eğip bükmesi bu kadar kolay değil "her yol ankara" tabiri daha uygun sanki bu duruma. ancak insanlar öğrenecek zamanla internette de olsa bir sınırları olduğunu...

  YanıtlaSil
 6. İnsanın önce kendine saygı duyması gerekir ki bunun sanalı yok... Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 7. internet mükemmel formatta kadın ve erkeklerle dolu bu yüzden.herkes çok yakışıklı, herkes keloğlanın aşık olduğu padişahın kızı.hiç mi kapıcı kızı olmaz canına yandığımın memleketine.yada hem şaşı,hem kel,hem ebleh bir yurdum delikanlısı:))
  kesin çirkinsin sen kesiin Yesari:P:P

  YanıtlaSil
 8. Ne kadar aksinin iki yüzlülük olduğunu söylesekte, sanalda daha rahatız bunu kabul edelim. Korkmaktan ya da başka şeyden değil.. şahsım adına sanalda herhangi bir yerde fikir belirtirken orda kıracagım insanları düşünmem ki...sanalda yazdıklarımdan kırılacak insan olmaz. ama gerçekte farklı biraz. Adıma korkarım birini kırmaktan, bakışlar, mimikler herşey dahil düşünsene.. kırılan paldır küldür kırılır.. birebir iletişimlerde daha dikkatli olmak lazım. çünkü hepimiz bunu daha ciddiye alıyoruz..

  sanalda elbette herşey mübah değil ama bunun derecesini kişiler belirleyebilse keşke, yasaklar olmadan.. otokontrol..

  YanıtlaSil
 9. ooo çok ağır olmuşşş...

  kim kızdırdı seni bööle yaaa...

  ama bak bu yazıdan sonra bir otokontrol oluşacaktır bende de..

  gerçi bende "yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar" derdim, ama yılanla karşılaşınca yalan oldu benim korku.. :)) bu da ek bilgi olsun :P

  YanıtlaSil
 10. ben geldiiiiiiiiiim...
  söz bi daha post yayınlayıp şehir dışına kaçmak yok...yani olabilir çok ciddi bir söz varmiyorum...ama kaçtım ben galiba böle ciddi bir yazı yazıp...çürümüş domateslerden koktum:P

  öle olmamamış ama...

  yorumlar için teşekkürler...herkese teker teker...

  absoloma direkt bir soru sorduğu için direkt bir cevap vereceğim sadece...;HAYIR

  YanıtlaSil
 11. bide fevki;

  google mapte taksim meydanını buluyoruz,görünmeyen bir ip buluyoruz, sanal bir darağcı ayarlıyoruz, bide hiç olmayan bir iskemle bulduk mu tamamdır;)

  YanıtlaSil
 12. İbrahim Ortaç; bazı şeyler öğtenilmez...öğrenebilene helal olsun...

  YanıtlaSil
 13. yaa bi de LA7uşağı; sende otokontrol oluşsa ne olur...bilmiyor muyuz işinin kredi kartı dolandırıcılığı olduğunu sanki..ama iyi kamufle ediyorsun...;)

  YanıtlaSil
 14. tamam sustummm...gereksiz yazar, d.b.p(grrr), aysema, zeugma, efsammm; teşekkürler ...

  YanıtlaSil

hadi söyle söyle!