26 Eylül 2009 Cumartesi

o birrrr şizoid, o biiir pasif-agresif...

Sonunda bu da oldu. Evet evet oldu. Nihayet kendimden soğudummmm!!!

Kitap okumak güzeldir değil mi? Hı hıı. Öledir. Bende öle düşünerek bi sürü kitap aldım. Aralarından bir tanesini de yolda okurum diye çantama attım. Peki ne oldu. Ömrümün en uzun , ömrümün en karmaşık yolculuğunu yaptım mı…yaptım…
Neydi kitabımızın adı; “Kendini Tanıma Rehberi”. Yazarı bir psikolog “Erol Özmen”. Zaten adında meymenet yok kitabın. Senin neyine kendini tanımak, neyineee. 29 yıl olacak hala tanımadın mı bilmem ki. İyi mi oldu şizoid ve pasif-agresif olduğunu öğrendin de. Hıı? Yoo sen hak ettin, evet hak ettin. Ne mutlu yaşıyordun lay lay lom “ben mükemmelim” “hrkes aptal ben akıllıyım” “herkes bi tuhaf”diyerek. Nolduu hı nooldu. Al işte, nur topu gibi kişilik bozukluğun var artık. Hayrını gör. Asıl tuhaf olan senmişsin üstelikkk.
Kısaca bilgilendirmek gerekirse;

Şizoid ; (bana uymayan özellikleri kırptım valla, o kadar da değil

Ailenin bir üyesi gibi davranamama, yakın ilişkiye girmeme ya da girmekten zevk almama, 1-2 kişiden fazla yakın ilişkileri yoktur.
Genelde aktivitelerden zevk almaz , alsa bile çok az etkinlikten zevk alır
Birinci derece akrabaları haricinde yakın arkadaşları ya da sırlarını paylaştıkları dostları yoktur
Başkalarının kendilerine yönelttikleri övgü ya da eleştirilere karsı ilgisiz görünürler
Duygusal olarak soğuk, uzak, monoton bir duygulanım gösterirler. Bu grup kişiliğin asal özelliği sosyal ilişkilerden uzaklaşma ve başkaları ile birlikteyken duygu ifadelerindeki kısıtlılığıdır. Kendi baslarına vakit geçirmeyi tercih ederler.
Başkaları ile irtibat gerektirmeyen tek bir uğraş ya da etkinlikle uğraşırlar (bilgisayar, matematik oyunları, astronomi, bulmacalar,yap-boz oyunları,pul koleksiyonu gibi soyut,mekanik islerle uğraşırlar.
Toplumsal becerilerden uzak, içine kapanık kişiler olarak yasarlar.Üzerlerine gidilip, kışkırtılsalar bile öfke ve gerginliklerini göstermekte güçlük çekerler. Hayatları amaçsız, rüzgarda sürüklenen bir yaprak gibi görünebilir.Genellikle evlenmezler.Ailelerine bağımlı olarak hayatlarını sürdürebilirler. Yoğun stres altında çok kısa sure ile psikotik bir donem yasayabilirler.

Pasif-agresif; (son 1 yıldır durum bu)
Kendilerine düşen işleri görevleri ağırdan alan, sürekli erteleyen, savsaklayan, yapmamak için çeşitli bahaneler yaratan, kızgınlık ve öfke gibi doğrudan ifade edemedikleri olumsuz duygularını dolaylı olarak ya da edilgin direnç göstererek ifade eden kişilerdir. Bu tip kişiler diğer insanlarla yüzleşmekten çekinirler ve fikir ayrılıklarını, kırgınlıklarını yada kızgınlıklarını dolaylı yoldan ifade ederler
1. Sıradan işlerde bile beklenen çabaya karşı negatif yaklaşım ve pasif direnç göstermek.
2. Değerinin verilmediğini ve hep yanlış anlaşıldığını düşünmek
3. Küskün, asık suratlı ve tartışmacı davranışlar
4. Otorite sahibi kişileri ve kurumları sürekli eleştirme ve küçümseme
5. Başkalarını kıskanma ve kendi şanssızlığını vurgulama
6. Bir yandan saldırgan ve küstah davranırken diğer taraftan pişmanlık gösterme.

 Bu arada; kitap sadece size arızanızın ne olduğunu söylüyor sadece. Bunun için ne yapmanız gerektiği, sizin yaratıcılığınıza bağlı tamamen. Yani “bakın başınızın çaresine” diyor kısaca. Ben de öle yapıcam . Madem bu blog benim, bu kişilik bozukluğu da gökten zembille inmediğine göre yaptığım gibi düzeltmesini de bilirim ben. Göreceksiniz gayet sağlıklı bir kişiliğim olacak. Ben de sizden biri olacağım, benimde sadece bir tanımım olacak. Hata tanımlanamayacak kitaplarda benim gibi insanlar.

Modern yaşam, özgürlük, kişisel gelişim bi sürü zırva derken kendimi buldum ya bu hengâmenin içinde. Hay ben bu çok bilmiş aklımı neyleyim.
İstemek yolun yarısıdır demişler, yapabilirim…secret secret :P
Şimdi ben yolun ortasında durmuş "ulan bu kadar yolu nasıl geri dönücem" diye düşünüyorum sadece. Ay insanın geçtiği yolları geri dönmesi de sıkıcı beee. Neyse , ben yola koyulsam iyi olur.

34 yorum:

 1. ben blog sahibinden önceki yazılardaki yorumlarımı arşivlerden çıkarıp yayınlamasını talep ediyorum..
  ben her seferinde ne diyordum..
  "sen normal değilsiiin..."

  yaa ben bu yazıya sıkıldıkça yorum yaparım yaa..
  bu ilk paragraf içindi.. sana da burada bi parça göndereyim erkin koray'dan 'deli kadın' :P :))

  YanıtlaSil
 2. ben de şizoid-pasif-agresifmişim sayenizde öğrendim. özellikle şizoidlik kısmı tam benlik. pasif agresif ise son 2-3 senedir çalıştığım iş yerimden sıkılmam, ayrılmak istemem ama bir türlü beceremememden ötürü yaşadıklarım. vay be (:

  YanıtlaSil
 3. LA; sana hiçbirşey söylemiyorum...kitabı okuyarak sende ki bozukluğu da bildiririm ayrıca...

  Dardy; yalnız olmadığımı bilmek çok güzel geldi..sağol..birlikte aşacağız bunlarııı...yapabilirizzzz..

  YanıtlaSil
 4. aşmak istediğimden emin değilim :D

  YanıtlaSil
 5. ahahahahaha....o da güzelmişş:)))

  peki , yine yalnız kaldım...neyseee...

  YanıtlaSil
 6. kendini değiştirip onların dediği gibi düzgün kişilik yapmaya kalkma derim ben, çünkü genelde böyle kitapların sağlıklı dediği adamlar asıl bize sağlıksız gelen, aa ne sevimsiz bi salakmış bu da, ben daha akıllıyım olm diyip burun kıvırdığımız kişilik tipleridir her zaman..

  YanıtlaSil
 7. Bende de var bir bakıma bu özellikler. Yalnız değilsin yani :)

  Ama bilinçsizcede olsa biraz olsun aştım diyebilirim. Eminim sende gamsızlıkta vardır benim gibi :))

  YanıtlaSil
 8. hah, ben burdan başlayıp şizofrene kadar giderim şımarık:)))

  neyse, bulucaz bi ortayol artıkk:D

  YanıtlaSil
 9. samkon; olma mııı yaaa...ne diyorsuun:)) ama o biraz gamsız görünmek diyelimmm;)

  YanıtlaSil
 10. Hadi ya, ne yapacağını söylemiyor mu.. E insan bu kadar olumsuzluklarını görüpte umutsuzluğa kapılmaz mı:) Girmez mi daha çok kara deliğin içine..
  Bu konu benim uzmanlık dalımda daa.. Neyse şimdi..

  YanıtlaSil
 11. ben de bi ara burç okur gibi bu kişilik bozukluklarını okumuştum.. hangisini okusam "aaa bu benim lan" dedim.. sonra baktım öle bi insan olabilemez.. her türlü bozukluk bi bünyede toplanmaz heralde dedim.. turrp gibi bi piskolocimin olduğuna karar verdim.. o günden beri mutluyum mesudum bahtiyarım..

  YanıtlaSil
 12. @yesari;

  bende tam oalrak ondan bahsetmek istemiştim :)

  YanıtlaSil
 13. eee... aktif-agresif çıktım ben...
  çık bakalım işin içinden..

  YanıtlaSil
 14. MiM;senin dişinin kovuğunda kalır...numara yapma şimdi burda kalabalık içindee:))

  YanıtlaSil
 15. fevki; senin bu yaptığının da psikolojide bir adı var ama ben söylemiim onu:))

  YanıtlaSil
 16. LA; sen kendini kitaplarla sınırlandırma annem...senin henüz ne olduğun bulunamadı...çok özellll çokkk..:))

  YanıtlaSil
 17. şizoid tam benlikmiş, n'edeceğiz şimdik :s bir bu eksikti, insan bilmeyince adı konulmayınca yani, normal zannediyor, günlük stresti şuydu buydu ama ne yapsak acep şimdi :d

  YanıtlaSil
 18. sevgili ayine-i devran; ne güzel adın var senin öle...ben şimdi bi yer vardı adını tam olarak hatırlayamıyorum...oraya çomak mı sokmuş oldum...ama bilmemek ayıp değil öğrenmemmek ayıp...hem ben iki özlü sözü piç etmiş oluyorum bu durumda...neyseee..şizoidliğime var...bi de saat bi tuhaş şuan...öptümmm:))

  YanıtlaSil
 19. Akraba olayı olmasaydı kesin Şizoid dim.. pöffff, nerden karıştı o akraba işin içine, ne güzel kendime bi yer bulmuştum...

  YanıtlaSil
 20. hepsinden var biraz. ancak bazen en fazla 3 şıkkı cevaplayıp ne olduğumu söylicek bir test olsa diyorum ya da şöyle göz ya da el taraması yapıp at çöpe ya da koy sepete dicek bir makina. ne bu karakter tahlillerinin de yıldız falından farkı yok. hepsinde kendinden birşeylet bulabilir insan...

  YanıtlaSil
 21. geçmişşş olsunn :)) şöyle değişik şeyler oku bence düzelirsinn...
  okunan kitaplada kendinde bulunan hastalıkları almakta bir hastalıktır...kitaba göre bir psikopat çıkmayı ister içten içe ..bunun da etkisi olabilir...çok sıkma canını..geçecek gececek :)

  YanıtlaSil
 22. geçmiş olsun demiş yaaaa...

  onun dışında söylediklerinden hiçbişi anlamadım fd...ben psikopat olmanın değil de sıradan olabilmenin erdemine inanırım...

  the İbraam abi...en büyük merakımız yine kendimize dair..naparsın..

  gereksiz; sen gell gell, açıkta kalma...kurt kapar sonra...

  YanıtlaSil
 23. eee şizoidmişim ben de.
  hepimiz şizoidmişiz. bundan sonraki nessiller daha da şizoid olucak. hepsi CİA in işi. püü alla onları bildiği gibi yapsın işalla.

  YanıtlaSil
 24. Yok artik daha neler...Pasif agresyonu anladim da, 5 maddede agir psikoz teshisi kondugu nerde gorulmus! Sen keyfine bak Yesuuu

  YanıtlaSil
 25. Bana bakın güzel yavrukuşşş...
  ..
  Bu yazıyı da, size, 33 yıllık bir uzman psikolog; daha da önemlisi olgun ve çok şey görmiş-duyarlı bi kadın olarak, yazdığımı belirtmeliyim öncelikle!
  ..
  Üniversitede, psikoloji öğrecilerine, ilk Klinik Psikoloji dersinde bir uyarı yaparız biz!..
  "İlk okumalarınızda, her aykırı davranış özelliğini; her az-çok ciddi davranış bozukluğunu; kendinizde de "var" sanabilirsiniz!... Basit anlatımlarla, hepimiz, kendimize; böylece abuk-sabuk tanı koyabiliriz. Ne var ki, ancak, derin öğrenmeler ve yoğun klinik gözlemlere dayanan öğretilerle; gerçekten, farkları anlayabilir; kendinizi de, hastalarınızı da, daha doğru ve gerçekçi değerlendirebilirsiniz belki..."
  ..
  Kısaca. For your info:-))

  YanıtlaSil
 26. Çook teşekkür ederim yorumunuz için...Elbette bu kadar basit olmamalı...yok yani olamaz zaten...ıı ııhhh:)) su serptiniz anne ve kız...:))

  YanıtlaSil
 27. insanın, fiziksel yaşamın beklentilerini karşılayan bedensel fonksiyonlarından arınmış olan o mistik kısmı, yani insanın şu ele avuca sığmaz gizemli soyut dünyası kelimelerle ifade edilebilseydi eğer, bütün psikologlar ve psikiyatrlar şair olurdu bugün. lütfen bilime güvenelim ve bilinçsizce yayımlanmış bu tarz psikolik bağımlılık yapma potansiyeline sahip kitapları okuyup da kendimize ahkam kesmeyelim efendim, ama lütfen diyorum bak!..

  YanıtlaSil
 28. :))) lütfeen diyorsun öle mi..

  ben şizoidim ..benimle öle yakın ilişkiler kurmaya çalışmaa!!!

  YanıtlaSil
 29. vay be bizler ne çokmuşuz biz diyorum hala olaya faklı bakıp büyük bişeymiş gibi görüyorum yani.aslında büyük evet büyük ama ne bileyim ya boşver :D en çok tükettiğim kelimedir 'boşver'.Bende mutlu bi şizoid olarak hepinizi selamlıyorum...:)

  YanıtlaSil
 30. yorumlarınızı okudumda baya sevdim sizleri hea :D yani benim gibi olan insanları sevdim yine kendimi sevdim yani üff dur saçmalama yine. hepimiz kardeşiz..
  bu nerden çıktı şimdii
  bilmem boşver...

  savulunn bende geliyorummm :D

  YanıtlaSil
 31. gelecem dedim ve geldimm...
  biraz takip etmeliyim öğrenmek babındaa :) nasıl oluyo buna klavye diyosunuz demi sizlerde ok... klavye olmasaydı biz şizoidler tıkanırdık zaten. yaz yaz yazzz yazacam daha ablam oluosun galiba baktım profilinede. bende hayatımı notlamaya başlamalıydım bi yerden iyi denk geldim bloggere.
  nasıl oldu bu açtım googleıı> "ben şizodim" yazdım. 2. sırada felan çıkıyo bu blog bu arada :) bi bakıyım belki yalnız deilimdir diye deilmişim.
  senmii yalnız deilsinn yalancıı
  aa evet ben yalnızdım demii hmm
  olsun ya seviyoruz biz bunu evet biz yalnızmışız...

  neyse ablacım takibe alma felan varsa okumak isterim yazılarını, biraz ilham olur :D kalın sağlıcakla...

  bu kadar ii deilsin olm sen noldu sana???
  ne bileyim ya yazarken gevşiyorum..!
  heaa ok..
  ama biz iyiyiz demi
  evet evet en iyisiyiz:)
  kes tantanayı batırdın blogu
  byy

  YanıtlaSil
 32. yukarıda ki sersery de sen misin cappuccino...eğer sensen sende şizoid değil şizofreni belirtileri görüyorum söylemeliyim:)

  aramızda hoşgeldin..benim şizofren yazılarım da mevcuttur aslında...kesin iyi anlaşacağız...

  dikkat et kendinizeee...:)

  YanıtlaSil
 33. ahahha :D evet serseryde benim. şizofreni mi hmm farkındayım ama sırf yazmak için herşey bu kadar sapmadım yoldan :D aslında bu şizofrenik takıntılara CİTOL'den sonra başladım. gittim psikoloğa dedi ilaç kullanıcan, dedim hayır (ben kendi kendime yeten insanımya hani) şiddetle hayır hemde. ama sonra mecburen ikna oldum. ve ilaca başlamadan önce yazmam gerektiğini hisseetim. Citolden öncesini hatırlamak için daha doğrusu unutmamak için. sonra citolden önceki bana "enigma" dedim. citoldan sonraki bana ise "clipper" :D isteyerek ikiye böldüm değişikliği farkedip ikisini harmanlamaktı amacım.şizofrenik konuşma tarzım ordan kalma sırf birazcık komik diye:D ama ne oldu biliomusun ablacım ilacı bıraktım ahahah :D belki iyi olmadı ama ne bileyim psikolog samimi gelmedi felan. biliyorsun samimiyet önemlidir iyi bi iletişim kurmada bizim için. olmadı evet ama vazgeçmedim hala kendimle uğraşıyorum :D sende pasif agresiflikte varmış, iyisin heaa :D bendede sosyal fobi var citolde bunun içindi zaten. klavyede süper sosyal olabiliyorum gördüğün gibi :D neyse yine batırdık blogunu.
  enigma ordan bi süpürge kürek kap gel olm..
  akıllı konuş clipper sen artık yoksun unuttun mu?
  aa öyleya ee o zaman kimim ben?
  off yapma şimdi herşey böyle başladıya zatenn "kimim ben?"...

  selametle... :)

  YanıtlaSil
 34. bu arada bi kaç soru sormalıyım tanımak isterim çünkü sizi, en azından bi merak 5 yıl sonraki bende sizin gibimi olucam merakıdır belkide :D şaka şaka
  aaa yalancı şakaymış bideee
  tamam be deil ama merak işte suss senn

  yani nasıl gidiyor bu şizoid hal?
  ben o kadar sıkılmıyorum buna hatta belkide seviyorumdur ne bileyim o kadar kötü deil :D
  neyse çok soru sormuycam bazen saçmalayabiliyorum :D
  bazen mii???
  offf sussana senn
  ...şiişşştt ikinizde susun yeter ne çok yazdınız be toplanın 30 saniye içinde gidiyoruzz
  nee otuz muu???
  yirmiiii
  tmm tmm selam ablaya
  bendendeee
  by by:)

  YanıtlaSil

hadi söyle söyle!