21 Nisan 2010 Çarşamba

Allaha yakın, bana uzak vol.3

GÖRMEDİM DUYMADIM..DUYMADIM..DUYMAD..DU..

Uzun süre ara vermişim bu yazı sizisine, ama bundan hiç sıkıntı duymuyorum. Olumsuz insan türlerini kategorize ettiğim bu seri genellikle keyifli anlarımda çıkmıyor çünkü. Sıradaki kategorimize giren insan tipi, bildiğin “eski kafalı” insanlar. Onlara çok bulaşmamayı alışkanlık haline getirmiş olsam da bu göz görüyor canııım. Onları oldukları gibi kabul etmiş sahte görüntümün altında aslında “umursamamak” yatıyor babalar gibi. Ama neyse ki, bu insanlara göre onlardan daha “doğru bileni” yok, “onlardan iyisi” filan zaten dünyaya gelmedi henüzz. Yeniliklere açık olmamakla birlikte genellikle hayatları dır dır ederek ve eleştirerek geçer. Bu tür kişileri orta yaş ve üzerinde sıkça görmeye alışmış olsak da, yeni nesilde de sıklıkla karşımıza çıkıyorlar. Beni en çok rahatsız eden sanıyorum dar bakış açısına sahip olmaları ve sürekli eleştirip dır dır etmeleri. Hoşgörü kelimesinin anlamını bile bildiklerinden şüpheliyim. Saygı duyuyorum duyabildiğim kadar, ama sözlerimi de sakınmam bu şekilde saçmalayan birini gördüğümde. Onları şu cümlelerden hemen tanırsınız. “Bence sen çok öleeesin/böleesin/şöleesiin.. “Ben senin yerinde olsam şöyle yapardımm, çok hatalısın..” “ Benim başıma hiçb öyle birşey gelmedi, neden seni buluyor ki böyle şeyler!!!” “Eee olacağı buydu tabi ki” “Ne bu şimdi, bu kıyafet/yemek/fikir/düşünce olmuş mu hiç?” “Sen bu kızını/oğlunu çok başı boş bırakmışsın” “Erkek/kız dediğiin...” “ Neden şunu/bunu/onu öyle/şöyle/böyle yapmıyorsun/etmiyorsun..” “Maşallah, dil de papuç gibi..”

Yoook yani, dinime küfreden müslüman olsa. Sen nesin, neler yapıyorsun, dışardan nasıl görünüyorsun, senin kızının/oğlunun yaptıklarıyla söylediklerin örtüşüyor mu bir kere..Bunları düşünmeden neden böyle üfürüyorsun paçoooz. Bakın “paçoz” dediğime bakmayın , çünkü bu kişilik tipinde cinsiyet ayrımına gitmiyorum. Bak yine delirdimmmm. İnsan herşeyden önce kendi sorumluluğunu bilecek, kendini bilecek. Ne o , herşeyi düzgün ve doğru yapıyormuşsun gibi başkalarına ne yapmaları gerektiğini dikte etmek filan. O at gözlükleri çıkmadan o gözlerden, sen ne olanı gerçek manasıyla görebilirsin , ne de “olduğunu varsaydığın” durumlarla ilgili kem küm edebilirsin.

Biri hakkında fikir sahibi olurken, en azından hüküm verirken biraz sabırlı olmalı. Biraz olayları ön yargısız ve hoşgörülü olarak değerlendirmek ve ondan sonra cümleleri sarfetmek gerekiyor sanırım. Hiç kimsenin eleştiriyi ve kendisine karşı peşin hükümlü olunmasından hoşlanacağını sanmıyorum. Birinin sizi eleştirmesini istiyorsanız bunu istediğiniz kişiye çok dikkat etmelisiniz. Sizi gerçekten tanıyan, neyi neden yaptığınızı bilecek birinden eleştirmenizi istemeniz sizin ve kişiliğiniz açısından önemli. Lisede en yakın arkadaşımın söylediği bir sözü hatırlıyorum. “Seni bu kadar iyi tanımasam gerçekten elimde kalacaksıın” (hayır yani sadece lay lay lom ortalıkta dolanıyordum, “onula da samimi oliim, bununla da” derken onu ihmal etmiştim..ikizler burcu arızası).

Belli bir yaştan sonra olumsuz etkilemez belki, insanların yersiz eleştirileri. Ama, bu anlattığım tarzda insanlara da katlanmak zorunda değilimm. Dileyen herkese itinayla haddi bildirilir...

13 yorum:

 1. Yesari'nin Aplası21/4/10 23:28

  Hadi bi de bu bahsettiklerin yaşça senden çoooooooooookça büyükse haddini bildir de göreyim çok bilmiş ahkam kesici ;)Onlar İsrafil sura üfleyeceği ana kadar olacaklar sen yorma kendini...Onlarsı hayat nasıl geçer hep mutlu mesut şirin insnalar olsa hayatın tadı olmaz..Biraz da sağdan soldan üfürecek laf sokacak ara da ikiyüzlülük yapacak yetmedi dost kaığı atacak insanlar da olsun ki hayatın tadı olsun değil mi yani...

  Neyse neyse ne demiştim bu tip insanlar genelde yaşlı başlı insanlar oluyo bunca şeyi yazmışsın bi de had denen şeyin nasıl bildirileceği konusunda da az buçuk ip ucu vereydin ya...

  SEvgiler canımcım..Öpüldünüz..

  NOT:Ama varya sayın okuyucular @Yesari de inanın bana acayip çemkirilecek biridir bakmayın burda şirin gözüktüğüne :P ;)

  YanıtlaSil
 2. anom bana bilok yazmışın.. aynı ben aynısının tıpkısının bi değişiğinin tam benzeri.. saol canımçi.. tşk.. kib.. öpt..

  YanıtlaSil
 3. anaa,

  aklima halam geldi. o her seyin en iyisini bilir, hatta senin sittin sene uzerinde calistigin seyi de senden daha iyi bilir. dayim; en guzel binayi yapar, en bilgili insaat muhendisidir, digerleri bi bok bilmez, kendisi bir nevi ulemadir. kuzenim ise bu modellerin, genc nesil temsilcisidir. genelde yuksek desibelle konusur, o da her seyin en iyisini bilir bu sebebten mutevellit halamla dalasirlar. bendeniz, hayatim boyunca elstirilen kisiyimdir, hatta 91.5 yasindaki dedem bile elestirir beni. bir gun yemege, uzerimde saatli bombayla oturacagim da gerci onu da elestirirler. ne bu tik tik, dijitali yok muydu bunun? sonraa allluuueekkberr :) cok dandik bir ailem vardir uzerinize afiyet. anam ve babam haricinde.

  yazi guzel, yazi..

  YanıtlaSil
 4. aplacığım; senin yorum yapmanı nasıl engelleyebilirim:))):P

  fevki; seninle boşanma nedenimizi hatırlatmama gerek yok sanırım:)))

  seroo; :)))) adams ailesi.. rica ediciimmm canlı bomba planlarını benim blogumda yapmaaa..lutfennnn...

  YanıtlaSil
 5. ne diyelim yesaricim kahrolsun hadsizler.. tahammülü çok zor durumdur bilirim. Dekupaj ve yaftalama ustaları onlar,ben can sıkma hobileri olduklarını düşünürüm hep başkalarına karışıp ahkam kesmekle vazifeli hissederler kendilerini yazıktır hayat akıyor haberleri yok :)))
  unutuyorlar işte ;Tanrı bile mahşere kadar yargılamaz sen kim oluyorsun! dimi yani...
  kalemine sağlık canım .. katılıyorum sana tüm ruhumla...

  YanıtlaSil
 6. yine dellenmiş bizimki :) ama yazıklarına katılamamak mümkün değil ... Bu düşücelere davranışlara sözlere okadar maruz kalıyorumki ve okadar bişiy yapamıyorumki anlatamam :(

  YanıtlaSil
 7. hayırdır, birileri haddini bilmeden ahkam kesmiş benim yesuma.. yaşıyo mu bari.. ya da yaşadığına pişman mı? :P

  YanıtlaSil
 8. ben tespit insanıyım yaa..blogger dediğin hep başına gelenleri mi yazar..aaa..:P:p .. herşey yolunda yani.. benimle ilgili değil.. bilin istedim böyle bir grup karşısında yapılamsı gerekeni..alttan almak yok.. "beni yeterince tanımadan hakkımda ahkam kesme" diyorsunuz onlara:)

  YanıtlaSil
 9. ceciil; yine şu yengen mi:)))

  YanıtlaSil
 10. Hakikaten;
  bik bik bik,
  dır dır dır,
  bla bla bla….

  YanıtlaSil
 11. :)yok be güzelim ..sende hatırlatıp durma :) tamam dedim söz dedim bir eylem gerektiğinde seslenicem sana:)

  YanıtlaSil
 12. cecil bize blog aç..

  cecil bize yazı yaz:))

  YanıtlaSil
 13. benimde favori sözümdür bu yaa!!! sen bununla bir seri düzmüşsün...canım süper )


  palyözi ben:( sitemin adını ve temasını değiştirdim canım.... bilgin olsun....ölmüş palyözi arkasından doğan kelime yığıcısının doğumunu kaçırmışken...en azından doğum sonrasında büyümesine izlemeye almanı teklif ediyorum...

  Sevgiler;)

  YanıtlaSil

hadi söyle söyle!