2 Aralık 2013 Pazartesi

HaklısınBir kadın, dostlarını ve sevgililerini akıllıca seçmelidir, çünkü her ikisi de kötü bir üvey anneyle berbat kız kardeşlere benzer hale gelebilir. “Kurtlarla Koşan Kadınlar”


Ne derler bilirsiniz. Öğrenci hazır olduğunu zaman öğretmen gelir. Öğretmen genelde kanlı canlı dışarıdan bir başka insan suretinde de gelmez. Egoyu aşabilirse içeriden gelir. Öğrenmeye hazır olduğunuzda gelir. Söyleyeceklerine ve öğreteceklerine katlanabileceğiniz zaman, onları fark edebileceğiniz zaman gelir. O geldiği zaman hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Geri dönüşü yoktur.Görmek istemediğiniz her şeyi görür ve anlarsınız. Anlamak zorunda kalırsınız.


Hadi bir oyun oynayalım. Herkes kendi hafızasını gözden geçirsin. En son ne zaman, içinizde hissettiğiniz şeyi göz ardı ettiniz. Mesela size yapılan bir hareketin gerçek anlamını biliyordunuz ve “hayır öyle değildir” diyerek bilinç altınızın uzak uzak diyarlarına gönderdiniz ve unuttunuz. (Veya unutmaya çalıştınız.) En yakın arkadaşının bir sözü, hareketi. Sevgilinizin umursam davranışı veya söylediği samimiyetsiz bir şeyi. Yüzünüze gülen birinin o gülümsemesinin ardında bir saniyeliğine başka bir şey gördünüz ve hemen uzaklaştırdınız zihninizden. Size söylenen o basit yalanı ve arkasındaki basit olmayan nedenleri gördünüz ama o yalana inanmak istediniz. Zaten yalan dediğin sevdiğin biri tarafından geliyorsa sen ona %51 inanmak istiyorsundur. Siz hazır olduğun için geliyordur.


Sizi fazla üzmek istemem ama hissettiğiniz şey, siz oturup onu senaryolaştırmaya başlamadan az önce hissettiğiniz o şey. Evet o şey gerçek!


Kendimizi bir kişiye, bir topluluğa ait hissetme duygumuz sesimizi çıkartma duygumuzdan üstün geliyor çoğunlukla. Korkuyoruz dışlanmaktan ve “sen yanlış anladın yok öyle bir şey” denmesinden. Başarısızız kendi hislerimizi savunmakta çoğunlukla. Hep başkalarının “daha çok bildiği, daha iyi olduğu, daha bilgili, daha haklı” olduğu düşüncesiyle büyüdük çünkü. Güven duygusunu tam tadarak büyüyenimiz çok sanşlı bir azınlık. O kadar azlar ki ben karşılaşmadım henüz hiç biriyle.

Ama ben söylüyorum işte. Haklısınız. Aklınızı devreye sokmadan çok kısa bir süre önce hissettiğin o şeyde haklısınız. Ama az, ama çok. Haklısınız, haklısın!

2 yorum:

 1. Mitsubishi Klima Yetkili Satış ve Servis Merkezi - Mitsubishi Heavy Industries
  İnverter, duvar, kanallı, kaset, vrf, salon, yer tavan ve multi tip klimalara ev ve ofisleriniz için uygun fiyata sahip olabilirsiniz.
  www.mitsubishiklima.com.tr

  YanıtlaSil
 2. Diyet Uzmanı11/9/17 14:47

  Türkiye’nin en iyi diyetisyenleri, 81 ilde uluslararası yöntemlerle kişisel ve kurumsal beslenme danışmanlığı, beslenme eğitimleri, yaşam koçluğu ile online diyet danışmanlığı.
  www.diyetuzmani.com.tr
  #diyetisyen #türkiyenineniyidiyetisyenleri #diyetuzmanı

  YanıtlaSil

hadi söyle söyle!